« wstecz

Artykuły » Litera < M >

czwartek, 31 maja 2012

MIERNOTA

 

Odmiana najliczniej występująca wśród => ludzików, mieszcząca się w przedziale pomiędzy => ciemnotą a zaczątkiem => człowiekowatych. Cechuje ją monotonia, szarość, przeciętność, mizeria życia intelektualnego i kulturalnego, naiwność, narzekanie i utyskiwanie na swój los, pretensje do innych za swoje niepowodzenia, malkontenctwo, nieudacznictwo, nieporadność, małostkowość, prostactwo, brak ambicji; powierzchowne rozumienie treści słyszanych i czytanych, mizerna wyobraźnia, bylejakość, brak kompetencji w wykonywaniu czynności na zajmowanym stanowisku, ograniczona zdolność przewidywania skutków procesów zachodzących w świecie materialnych i własnych działań, brak własnej inicjatywy, bezkrytyczne naśladownictwo, => snobizm, => konformizm, podatność na wszelkiego typu manipulacje i oszustwa (bardzo rzadko cechy te występują łącznie u pojedynczego osobnika); to rzesze osób pozbawionych ponadprzeciętnych talentów oraz mających niewiele do powiedzenia i do zaoferowania innym, skupione niemal wyłącznie na trwaniu, w zasadzie nie szkodzących swemu otoczeniu i zwykle bezwiednie pomnażających swoją liczebność.


 

MITY

Imaginacje ludzicze obejmujące świat pozarzeczywisty i pozazmysłowy, uzewnętrzniane w formie opowieści lub baśni - o wydumanych postaciach, pseudologicznych konstrukcjach "przyczynowo-skutkowych" i zjawiskach w naturze nie istniejących - przekazywanych słownie albo spisywanych w rozmaitych papirusach/księgach, powszechnie określanych mianem mitologii. W swym zamyśle zawierają próby "wyjaśnienia" początków powstania i trwania świata/światów. Karma dla znaczącej rzeszy => ludzików. Poprzez dogmatyzowanie tychże iluzji, stały się one źródłem nie tylko wielu legend ale i podstawą wszystkich => religii.

 

MONOTEIZM

Stanowisko w obszarze wyznaniowym, w którym czczone jest tyko jedno bóstwo (bóg/bogini). Wśród niezliczonych wierzeń/wyznań/religii (jak zwał tak zwał) stanowisko to, w czystej postaci, występuje tylko w dwóch => religiach: judaizmie i islamie. W pozostałych, i innych mitach, króluje wielobóstwo, z całymi rzeszami obiektów "boskich", "półboskich", "ćwierćbioskich", trochę boskich" lub "świętych" czy też "prawie świętych" - różnego rodzaju i ważności, wraz z towarzyszącymi im wizerunkami w rozmaitych formach i formatach.



 


Copyrights © 2013 - 2024 dygas.net.pl projekt i wykonanie: gqim.com