« wstecz

Artykuły » Litery < Ż ; Ź >

czwartek, 30 czerwca 2011

ŻYCIE

1)Wszelka materia we wszechświecie, która zawiera w sobie kwasy nukleinowe (DNA i RNA) i białka (wirusy, bakterie, archeony, jądrowce, grzyby, roślinki i zwierzątka), posiadająca zdolność: odżywiania się, wzrostu, rozmnażania, ciągłej wymiany materii i energii z otoczeniem oraz ewolucji. Życie więc powstawało, powstaje, trwa i zamiera w skutek działania wszechobecnych i wielce skomplikowanych praw fizyki i chemii.

2)W świecie => mitów - życie to przeróżne baśniowe projekcje, pozostające w obszarach "stworzenia", tj. znacznie mniej skomplikowanych objaśnień, ale za to zacnych i miłych dla ucha. Było więc jak na razie: tchnienie oddechu i ogrzewanie dwóch kawałków pni martwego drzewa przez olbrzymów wyłonionych z kropel topniejącego lodu; narodziny z łona pięknej Luonnotar, która nie wiadomo skąd się wzięła (Skandynawia); ulepienie z czerwonej gliny pierwszej kobiety przez Tub- jednego z potomków wcześniej wyrzeźbionych z próżni bogów, i wspólne płodzenie w ramach związku partnerskiego; rozmnażanie z uciętych kawałków liany (Polinezja); lepienie z gliny miałkiej i delikatnej a także ze zwykłej z domieszką żwiru (Wietnam), z wilgotnej gliny, z drzewa, z kukurydzy (u Majów); struganie posążków z drewna, z gałązek palmowych (Malezja); spółkowanie boga Ammy z Ziemią, z którego to seksu zrodziły się złośliwy szakal i półludzie-półwęże; wykopywanie dwunożnych i nieowłosionych istot z ziemi, następnie odrywanie ogonów "małpie i koczkodanowi" w celu uczynienia z nich => ludzikowatych i przeszczepianie owych ogonów tym pierwszym (Afryka); przekształcanie potomstwa małpoluda (ucznia Buddy) i skalnej diablicy (Tybet); przybywanie ze światów podziemnych lub innej ziemi, spadanie przez dziurę w niebie (u Indian); rozprzestrzenianie przez zlatujących na Ziemię bogów-ptaków (kruka - na Alasce, orła - w Finlandii, łabędzia - w Indiach); wydawanie poleceń wcześniej wyczarowanej (w jeden dzień) naturze: "rośnijcie i rozmnażajcie się"; wymontowanie jednej strony żeber z wcześnie stworzonego faceta i przekształcenie tego organu w kobietę (mitologia hebrajska) ... i wiele innych opowieści. Z przytoczonych przykładów na plan pierwszy wyrywają się dwa wnioski: 1. W przeważającej części tychże baśniowo-bajkowych imaginacji na początku życie inicjowały olbrzymy, => duchy i => bogowie zrodzone w trudnych do wyobrażenia okolicznościach bądź będące od zawsze jako => byty samoistne, rzadziej pojawiało się nagle, znikąd i bez żadnego wytłumaczenia. 2. Zwykle w mitach jest mowa o stwarzaniu ludzików (jeden z niepodważalnych dowodów na ludzicze => zarozumialstwo), mniej jest o innych zwierzątkach a już o roślinkach prawie nic wcale.

3. Egzystencja organizmu żywego w czasie; żywot pojedynczego osobnika. Najkrócej z owadów żyje jętka jednodniówka - kilka godzin (poza stadium larwalnym); najkrócej z kręgowców: jedna z afrykańskich rybek: zagrzebka rachowa - do 3-ch miesięcy; najdłużej ze zwierząt: małż z gatunku Wenus - ok. 400 lat; najdłużej z roślin: kalifornijski krzew King Clone - ok. 12 tyś. lat. Poza długością życia, niezmiernie istotnymi dla życiowej egzystencji są: egoizm, oportunizm, wygodnictwo i lenistwo.



                                                            

                                                         ... z czego powstałeś w to się obrócisz ...


ŻYCZENIA

1. Oczekiwania i żądania spełnienia się czegoś w bliższej lub dalszej przyszłości uzasadnione możliwym prawdopodobieństwem urzeczywistnienia upragnionego celu (w odróżnieniu od marzeń gdzie prawdopodobieństwo jego osiągnięcia graniczy z zerem); chcenie, wola, ochota, potrzeba, pragnienia, wymagania, żądania ... żeby coś się stało - zwykle chodzi o coś korzystnego dla siebie, dla innych nie koniecznie.

2. Banały nie mające żadnej mocy sprawczej, wypowiadane do innych i samego siebie przy okazji różnych wydarzeń, okoliczności, rocznic, => świąt i => rytuałów (kalendarzowe, rocznicowe, imieninowe, urodzinowe, ślubne, świąteczne); szczere i fałszywe, własne i recytowane, kojące i męczące - zwłaszcza te składane przez wrogów i podczas wzniosłych stadnych spotkań (w systemie ligowym - gdzie każdy każdemu plecie do ucha co popadnie).

3. Świeckie składniki pojęć parafialnych, takich jak => wiara=> nadzieja => modlitwa.


 

ŻYDZI

Ród Judy (ojca izraelskich królów); z hebrajskiego Jehudi - od imienia Jehudi (Juda) - czwartego syna Jaakowa (Jakuba); Jid, Judn - chwalcy/czciciele Jahwe. Zamieszkiwali centralne tereny późniejszego królestwa Izraela (Palestyny - dawnej Fenicji), nazwane od jego imienia Judy - Judeą. W pojęciu "ŻYDZI" mieszczą się: Semici- ogólna nazwa ludów zamieszkujących starożytny Bliski Wschód (żydzi, asyryjczycy, babilończycy, aramejczycy, fenicjanie, arabowie i inne plemiona) - nieuprawnione jest zatem przypisywanie tego terminu wyłącznie Żydom; Hebrajczycy  nazywający siebie Izraelitami - potomkowie Izraela (Jakuba), posługujący się językiem hebrajskim; część Chazarów"nawróconych" na judaizm przez elity tego ludu /VIII w, pochodzili z zachodniego brzegu Morza Kaspijskiego, między Wołgą a Donem, potem zajęli też tereny wybrzeży Morza Czarnego, Morza Kaspijskiego i Azowskiego/ - byli również wśród nich wyznawcy animizmu, szamanizmu, chrześcijaństwa  i islamu; Syjoniści - zwolennicy odrodzenia narodowego Żydów i stworzenia własnego państwa na terenach Palestyny /druga połowa XIX w/, Izraelczycy - obywatele współczesnego państwa Izrael. Niestety, w kraju nad Wisłą brakuje podstawowej wiedzy, o tym kim naprawdę byli Żydzi i na jakie losy byli skazywani w ciągu 4000 lat ich historii - natomiast nie brakuje, wywyższającej się zarozumialczo => durnoty i => miernoty, toczącej pianę z nienawiści do nich, nie mającej zielonego pojęcia czym, tak naprawdę, ta jej nienawiść jest uzasadniona, obarczającej właśnie Żydów za wszystkie swoje niepowodzenia i dopatrującej się "złego żyda" w każdym mądrzejszym i zaradniejszym od siebie.


 


Copyrights © 2013 - 2024 dygas.net.pl projekt i wykonanie: gqim.com